Loading…
Attending this event?
Back To Schedule
Thursday, September 16 • 4:00pm - 4:50pm
Ruda Wanda i Józef Oppenheim – love story z Pysznej

Sign up or log in to save this to your schedule, view media, leave feedback and see who's attending!Tym razem spojrzymy na Józefa Oppenheima poprzez jego niezwykłą znajomość z kobietą. Jest nią Wanda Gentil-Tippenhauer, zwana w Zakopanem Rudą. Ta znana malarka urodziła się na Haiti, ale zamieszkała w Zakopanem. Była uroczą osobą, pełną temperamentu, poznała Józefa Oppenheima i się w nim zakochała. Ta niezwykła i dość pikantna znajomość, przekształciła się z czasem w głęboką przyjaźń, a potem, jednak krótko, Ruda i Opcio byli małżeństwem. Opowiem o ich wspólnych wyprawach, o tym, jak postrzegali Tatry i jakie mieli w nich ulubione miejsca, bo jest to piękna - moim zdaniem - opowieść. Będzie to historia o znajomości opartej na przenikaniu światów, wzajemnym szacunku oraz umiłowaniu ludzi i gór, o zakochaniu wreszcie, które nadaje nocy blask.
Dlatego właśnie napisałem książkę o Józefie Oppenheimie. By pokazać tę niezwykłą znajomość. Na 488 stronach książki chciałem opowiedzieć, dlaczego Oppenheim jest dla historii Zakopanego postacią ważną, a jego życie piękną opowieścią, chociaż bez happy endu. Opowiem Państwu o tej historii podczas spotkania na festiwalu w Lądku Zdroju. Będzie Opcio i Ruda, ich love story z Pysznej, gwar  tamtejszego schroniska, wyrypy narciarskie i akcje ratownicze TOPR, ulubione miejsca Oppenheima w Tatrach, „Kapucha” Krzeptowska i zakopiańscy przyjaciele Opcia, i Zakopane tamtych lat. Serdecznie zapraszam!
Wojciech Szatkowski

Zapraszamy Państwa na spotkanie z książką, jej autorem i przede wszystkim z historią, która jest w niej opisana. Na spotkanie z Wojciechem Szatkowskim, autorem książki „Józef Oppenheim – przyjaciel Tatr i ludzi”. Wydawcami książki są: Wydawnictwo LTW i Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. 
Józef Oppenheim (1887-1946) - prowadził życie dobrze ułożone i barwne, skupione na ludziach i górach – Tatrach, TOPR-ze, fotografii, nartach i wspinaczce. Był człowiekiem pełnym czaru, wielu zalet i niewielu wad, osobą związaną blisko z górami, żyjącą dla ludzi i Tatr. Kierownik TOPR-u, rodem z Warszawy, przez ćwierćwiecze zdobył w Zakopanem wielu przyjaciół i niewielu wrogów. Jest jedną z tych zakopiańskich postaci, która pozostawiła po sobie dobry ślad. Nie pchał się jednak, jak to się mówi, na zakopiański panteon. Sądził, pewnie słusznie, że byli tam od niego więksi: Witkacy, Szymanowski, Malczewski, Zaruski i wielu innych.
Wojciech Szatkowski - pracownik Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, narciarz skiturowy, przewodnik tatrzański, historyk, pracuje także w Skitourschool. Autor lub współautor książek i artykułów o nartach, ludziach i górach: między innymi „Goralenvolk – historia zdrady”,  „Magia nart” (z Beatą Słamą), „Tatry-przewodnik skiturowy”, „Polskie góry na nartach 01. Przewodnik skiturowy” z Waldemarem Czado i Romanem Szubrychtem, „Od Marusarza do Małysza”, „Stanisław Marusarz – król nart” i innych. Publikuje swoje prace w Magazynie Sportowym „Góry”, Gazecie Górskiej PTTK, „Ski Magazynie”, „Tatrach” TPN, łódzkim „Zakosie”, „Maćkowej Perci”, „Taterniku” oraz na stronie Muzeum. W 2018 r. zrealizował projekt „Narciarstwo Wolności”. Miłośnik skiturowej narty, biegówki i wyryp narciarskich we wszystkich polskich górach, ale i w Norwegii. 
Szanowni uczestnicy Festiwalu w Lądku Zdroju, 
nie robię w górach niczego ekstremalnego, chłonę je po prostu jako koneser górskich przyjemności. Jako przewodnik górski i narciarski. W gronie przyjaciół, głównie na nartach skiturowych, pieszo i na rowerze. Lubię samo bycie w górach, z ludźmi, których kocham, lubię o tym pisać i opowiadać. Dlatego trafiłem do Lądka Zdroju. Jestem pracownikiem Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, w randze kustosza, czyli opiekuna zbiorów. Ta opieka to także ich opracowywanie i publikacje. Tym razem przyjechałem do Lądka, by opowiedzieć o bohaterze mojej nowej książki – Józefie Oppenheimie. Narciarzu, ratowniku i naczelniku TOPR, fotografie i postaci bardzo barwnej i znanej w Zakopanem okresu międzywojennego. Przyjacielu Tatr i ludzi.
 Serdecznie zapraszam!
Goście
avatar for Wojciech Szatkowski

Wojciech Szatkowski

Pracownik Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, narciarz skiturowy, przewodnik tatrzański, historyk, pracuje także w Skitourschool. Autor lub współautor książek i artykułów o nartach, ludziach i górach: między innymi „Goralenvolk – historia... Read More →


Thursday September 16, 2021 4:00pm - 4:50pm CEST
3. Kawiarnia Zdrojowa
Feedback form isn't open yet.