Loading…
Back To Schedule
Saturday, September 18 • 2:15pm - 3:00pm
Ruda Wanda i Józef Oppenheim – love story z Pysznej

Sign up or log in to save this to your schedule, view media, leave feedback and see who's attending!

Feedback form is now closed.


Tym razem spojrzymy na Józefa Oppenheima poprzez jego niezwykłą znajomość z kobietą. Jest nią Wanda Gentil-Tippenhauer, zwana w Zakopanem Rudą. Ta znana malarka urodziła się na Haiti, ale zamieszkała w Zakopanem. Była uroczą osobą, pełną temperamentu, poznała Józefa Oppenheima i się w nim zakochała. Ta niezwykła i dość pikantna znajomość, przekształciła się z czasem w głęboką przyjaźń, a potem, jednak krótko, Ruda i Opcio byli małżeństwem. Opowiem o ich wspólnych wyprawach, o tym, jak postrzegali Tatry i jakie mieli w nich ulubione miejsca, bo jest to piękna - moim zdaniem - opowieść. Będzie to historia o znajomości opartej na przenikaniu światów, wzajemnym szacunku oraz umiłowaniu ludzi i gór, o zakochaniu wreszcie, które nadaje nocy blask.
Dlatego właśnie napisałem książkę o Józefie Oppenheimie. By pokazać tę niezwykłą znajomość. Na 488 stronach książki chciałem opowiedzieć, dlaczego Oppenheim jest dla historii Zakopanego postacią ważną, a jego życie piękną opowieścią, chociaż bez happy endu. Opowiem Państwu o tej historii podczas spotkania na festiwalu w Lądku Zdroju. Będzie Opcio i Ruda, ich love story z Pysznej, gwar  tamtejszego schroniska, wyrypy narciarskie i akcje ratownicze TOPR, ulubione miejsca Oppenheima w Tatrach, „Kapucha” Krzeptowska i zakopiańscy przyjaciele Opcia, i Zakopane tamtych lat. Serdecznie zapraszam!
Wojciech Szatkowski

Zapraszamy Państwa na spotkanie z książką, jej autorem i przede wszystkim z historią, która jest w niej opisana. Na spotkanie z Wojciechem Szatkowskim, autorem książki „Józef Oppenheim – przyjaciel Tatr i ludzi”. Wydawcami książki są: Wydawnictwo LTW i Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. 
Józef Oppenheim (1887-1946) - prowadził życie dobrze ułożone i barwne, skupione na ludziach i górach – Tatrach, TOPR-ze, fotografii, nartach i wspinaczce. Był człowiekiem pełnym czaru, wielu zalet i niewielu wad, osobą związaną blisko z górami, żyjącą dla ludzi i Tatr. Kierownik TOPR-u, rodem z Warszawy, przez ćwierćwiecze zdobył w Zakopanem wielu przyjaciół i niewielu wrogów. Jest jedną z tych zakopiańskich postaci, która pozostawiła po sobie dobry ślad. Nie pchał się jednak, jak to się mówi, na zakopiański panteon. Sądził, pewnie słusznie, że byli tam od niego więksi: Witkacy, Szymanowski, Malczewski, Zaruski i wielu innych.
Wojciech Szatkowski - pracownik Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, narciarz skiturowy, przewodnik tatrzański, historyk, pracuje także w Skitourschool. Autor lub współautor książek i artykułów o nartach, ludziach i górach: między innymi „Goralenvolk – historia zdrady”,  „Magia nart” (z Beatą Słamą), „Tatry-przewodnik skiturowy”, „Polskie góry na nartach 01. Przewodnik skiturowy” z Waldemarem Czado i Romanem Szubrychtem, „Od Marusarza do Małysza”, „Stanisław Marusarz – król nart” i innych. Publikuje swoje prace w Magazynie Sportowym „Góry”, Gazecie Górskiej PTTK, „Ski Magazynie”, „Tatrach” TPN, łódzkim „Zakosie”, „Maćkowej Perci”, „Taterniku” oraz na stronie Muzeum. W 2018 r. zrealizował projekt „Narciarstwo Wolności”. Miłośnik skiturowej narty, biegówki i wyryp narciarskich we wszystkich polskich górach, ale i w Norwegii. 
Szanowni uczestnicy Festiwalu w Lądku Zdroju, 
nie robię w górach niczego ekstremalnego, chłonę je po prostu jako koneser górskich przyjemności. Jako przewodnik górski i narciarski. W gronie przyjaciół, głównie na nartach skiturowych, pieszo i na rowerze. Lubię samo bycie w górach, z ludźmi, których kocham, lubię o tym pisać i opowiadać. Dlatego trafiłem do Lądka Zdroju. Jestem pracownikiem Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, w randze kustosza, czyli opiekuna zbiorów. Ta opieka to także ich opracowywanie i publikacje. Tym razem przyjechałem do Lądka, by opowiedzieć o bohaterze mojej nowej książki – Józefie Oppenheimie. Narciarzu, ratowniku i naczelniku TOPR, fotografie i postaci bardzo barwnej i znanej w Zakopanem okresu międzywojennego. Przyjacielu Tatr i ludzi.
 Serdecznie zapraszam!
Goście
avatar for Wojciech Szatkowski

Wojciech Szatkowski

Pracownik Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, narciarz skiturowy, przewodnik tatrzański, historyk, pracuje także w Skitourschool. Autor lub współautor książek i artykułów o nartach, ludziach i górach: między innymi „Goralenvolk – historia... Read More →


Saturday September 18, 2021 2:15pm - 3:00pm CEST
4. Klub Kuracjusza