Loading…
avatar for Agna Bielecka

Agna Bielecka

Agnieszka Bielecka - podróżniczka, fotografka, żeglarka, himalaistka oraz autorka artykułów podróżniczych.
Urodzona w 1978 r. Ukończyła geografię na Uniwersytecie Wrocławskim oraz międzywydziałowe podyplomowe studia azjatyckie na Uniwersytecie Genewskim. W wieku 18 lat była kapitanem na jachcie "Polka" z czteroosobową załogą, która dopłynęła z Gdyni do Keni i z powrotem. Na przełomie lat 2001/2002 roku wraz z dwoma towarzyszami przepłynęła z Chorwacji na Karaiby na 8-metrowym jachcie typu carter. Podróżowała po Azji, Afryce, Bliskim Wschodzie i Ameryce Południowej. Mieszkała, pracowała bądź studiowała w Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii i Indiach.
Liderka wielu wypraw wysokogórskich. W 2011/12 była menadżerem bazy na zimowej wyprawie na Gasherbrum I zakończonej pierwszym w historii zimowym wejściem na ten szczyt dokonanym przez Adama Bieleckiego i Janusza Gołąba. Od 2012 członek programu Polski Himalaizm Zimowy i kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej. W 2012 r. uczestniczyła w jesiennej wyprawie PHZ na Lhotse, gdzie jako jedyny członek wyprawy obok kierownika (Artur Hajzer) osiągnęła wysokość około 8100 m. W 2013 roku brała udział w wyprawie PHZ na Dhaulagiri, gdzie jako jedyna z zespołu kontynuowała atak szczytowy i osiągnęła wysokość około 8100 m wraz z Pawłem Michalskim (jako pierwsi w tym sezonie, ze względu na błąd w wyborze drogi oraz późną porę zmuszeni są zawrócić). W tym samym roku jako kierownik 6-osobowej wyprawy wraz z całym zespołem zdobyła Denali. W 2014 roku zdobyła Broad Peak (jako trzecia Polka).
W 2018 roku wzięła udział w naukowej wyprawie na lądolód grenlandzki pod patronatem National Geographic Explorers. W tym samym roku w ekspresowym tempie zdobyła w stylu zbliżonym do alpejskiego siedmiotysięcznik w Himalajach Zachodnich (Ladakh) - Nun.
Obecnie mieszka w Marianówce u stóp Masywu Śnieżnika. Od 2010 roku jest pilotem wycieczek do Azji i Ameryki Łacińskiej. Od 2015 roku współpracuje z francuskim touroperatorem i prowadzi wyjazdy trekkingowe i kajakowe (kajaki morskie) na Spitsbergenie i w Omanie. Od czerwca 2019 roku mama Dagny.