Loading…
avatar for Michał Kochańczyk

Michał Kochańczyk

Urodzony w 1950 roku w Gdańsku, taternik, alpinista, polarnik, żeglarz, działacz organizacyjny, publicysta, fotograf, filmowiec, realizator programów telewizyjnych, wykładowca akademicki. Brał udział w dwudziestu pięciu wyprawach w różne góry Ziemi (w niektórych jako kierownik) oraz w kilkunastu wyprawach eksploracyjnych. Opublikował szereg artykułów i reportaży w czasopismach podróżniczych i eksploracyjnych.
Wspinaczki w Tatrach rozpoczął w 1970 roku, ukończył kurs wspinaczki zimowej w lutym 1972 roku. Instruktorem tego kursu był Krzysztof Zdzitowiecki. Na pierwszą wyprawę w Pamir Radziecki (obecnie Tadżycki) wyruszył w 1973.
Wspinał się w Tatrach, Pamirze, Himalajach, Andach, w górach Afryki, na Spitsbergenie i Alasce. Jego największym osiągnięciem górskim jest wejście nową drogą na jedną z najtrudniejszych gór na świecie: na szczyt Fitz Roy w Patagonii. Autor popularnej zimowej taternickiej drogi wspinaczkowej w rejonie Hali Gąsienicowej w Tatrach Polskich (droga Kochańczyka – pierwsze przejście z Bogusławem Laskowskim w marcu 1996 roku).
Doświadczony podróżnik, wędrował po Saharze i Pustyni Namib, przez wilgotne lasy równikowe, po Syberii, w czasie zimy polarnej na nartach na Spitsbergenie, przepłynął Morze Bałtyckie na drewnianej tratwie w 2006 r. Publikuje zdjęcia i filmy ze swoich wypraw, jest autorem wielu relacji i artykułów. Swoje ekspedycje opisywał w wielu czasopismach, m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Poznaj Świecie”, „n.p.m”, „Dzienniku Bałtyckim”, „Nie z tej Ziemi”, „Taterniku”, „Górach i Alpinizmie”. Zrealizował 60 podróżniczych programów telewizyjnych w prywatnej telewizji Sky Orunia w Gdańsku.
Były prezes Klubu Wysokogórskiego „Trójmiasto” (przez osiemnaście lat), obecnie przewodniczący Komisji Rewizyjnej KWT.
W 2011 r. zorganizował i monitorował akcję poszukiwawczą po zaginionych na rzece Ukajali w Peru polskich kajakarzy: Celinę Mróz i Jarosława Frąckiewicza. Członek zespołu Polskiego Związku Alpinizmu ds. zbadania okoliczności i przyczyn wypadku na zimowej wyprawie na Broad Peak w 2013 r. Instruktor senior Polskiego Związku Alpinizmu (trzydzieści lat aktywnego szkolenia), członek honorowy Polskiego Związku Alpinizmu, Klubu Wysokogórskiego „Trójmiasto”, Międzynarodowego Klubu Morza „Zejman”, Polskiej Akademii Dzieci, Ambasador znaku Fjord Nansen.
Odznaczony Medalami „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe” (srebrnym i brązowym), jako jedyny dwukrotnie medalami za wybitne osiągnięcia andynistyczne,. Polarny rejs jachtu „Lady Dana 44” Przejściem Północno-Wschodnim, w którym uczestniczył Michał Kochańczyk, został wyróżniony Rejsem Roku 2013. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami wręczyło mu dyplom za uratowanie kota z wysokiej sosny.
Przez kilkanaście ostatnich lat zaangażowany w działania przeciwko dewastacji przyrodniczej Oliwskich Lasów i Doliny Radości. Ekspert Polskiego Klubu Ekologicznego Oddział Północno-Wschodni w Gdańsku.
Prowadził wykłady fakultatywne o kulturach świata i o turystyce trekkingowej na Wydziale Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa Akademii Morskiej w Gdyni i w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku wykłady o multimediach, w Akademii Wychowania i Sportu w Gdańsku prowadził wykłady i ćwiczenia o turystyce kwalifikowanej.

My Goście Sessions

Friday, September 17
 

4:15pm CEST

 
Sunday, September 19
 

9:00am CEST

9:45am CEST